2 Cities 1 Woman

.Almanya’da Staj Mülakatı (I.Bölüm)

Bu yazı Job Germany ekibi tarafındna hazırlanmış ve 12/12/2016 tarihinde kendi web sayfalarında yayınlanmıştır.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba…

Almanya staj olanakları bakımından da çok zengin bir ülke.  Bugün bloğumuzda JobGermany sayesinde tanıştığımız Ali’nın staj mülakatı tecrübelerini paylaşacağız. Ali Türkiye’de makina mühendisliğini bitirdikten sonra Almanya’da master yapmaya başlamış. Şimdi kendi alanında dünya lideri olan güney Almanya’da ki bir firmada 6 aylık staj programına devam etmekte. Stajından sonra Master tezini yazıp okulundan mezun olacak. Ali’nin Almanya’da gösterdiği üstün çabayı takdir ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Şimdi söz Ali’de:

”Almanya’da öğrenci olarak eğitim hayatıma devam ederken branşımla ilgili bir pozisyonda staj yapmam benim Almanya’da ki meslek hayatıma büyük bir katkısı olacağını farkındaydım. Her öğrenci gibi internet üzerinden gerek Alman firmalarına gerek ise uluslararası firmalara başvuru belgelerimi gönderiyordum. Yaklaşık 3 ay süren pozisyon arayışımın ardından Almanya’nın büyük bir şirketinin başvurduğum departmanda görev alan mühendisinden başvurumla ilgili bir mail aldım, bu mailde iş tanımı, pozisyon konusunda halen istekli olup olmadığım soruluyor akabinde telefon görüşmesi için iletişim bilgilerim sorgulanıyordu. Aldığım bu maili olumlu cevapladıktan bir hafta sonra telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Bu görüşme yaklaşık 40 dakika kadar sürdü ve genellikle staj tarihlerinin benim için uygunluğu, hali hazırda öğrenci olup olmadığım, adres değişikliğine istekli olup olmamam ve en önemlisi eğitim12 hayatım ve tecrübe edindiğim iş ve/veya staj pozisyonları gibi konularda görüşmemiz devam etti. Yapılan bu telefon görüşmesinden bir hafta sonra yüz yüze görüşmek isteklerini içeren ve beni şirkete çağırdıkları bir mail aldım. Yine aynı şekilde bu mailide olumlu cevapladıktan ve iki taraflı uygun gün ve saat belirlendikten sonra mülakat için şirketi ziyaret ettim. Mülakat günü beklediğim gibi mail yoluyla benimle irtibata geçen kişi randevu saatine 5-10 dakika kadar önce beni ziyaretçi kısmında karşıladı ve birlikte mülakatın gerçekleşiceği departmana gittik. Mülakat mailde de belirttikleri gibi 30-45 dakika aralığında sürdü. Mülakat geleceğe yönelik planlarım, eğitim hayatıma devam edip etmeyeceğim (master, doktora) genel ve kişisel sorularla başladı sonrasında başrulan pozisyon ile ilgili yüzeysel sorular ile devam etti. Mülakatın ilk 15 dakikası tek kişi ile devam ediyorken konuyla ilgili ikinci bir kurum çalışanı sonradan mülakata dahil oldu, bu uygulamanın JobsGermany sayesinde mülakkat sürecinde şeffaflığı sağlamak adına yapıldığını bildiğimden rahat karşıladım.
Başvurduğunuz pozisyona göre değişmekle birlikte, mülakata giren kişinin başvurulan pozisyonun detayları ile ilgili genel hatlarıyla da olsa bilgi sahibi olması konuşmanın seyrini olumlu yönde değiştireceği gibi karşı tarafta olumlu bir irtaba bırakması kaçınılmaz bir gerçek. Mülakat sonrasında diğer adaylar ile de görüşülüceğini olumlu veya olumsuz bilgilendirmenin bir sonraki hafta yapılacağı bilgisini sorumlu kişiden aldıktan sonra şirketten ayrıldım. Bir hafta sonra E-mail yoluyla belirtilen saatte yapılan telefon görüşmesinden olumlu yanıt alarak başvurmuş olduğum staj pozisyonuna kabul aldım. Herkese bol şans…”

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir