2 Cities 1 Woman

Almanya’da İş Bulmak ve Çalışmak

Job Germany iş yoğunluğu sebebiyle web sitesini kullanıma kapatacakmış. Siz yine de danışmanlık almak isterseniz bana yazın. Ben sizi ulaştırırım kendilerine. Kendilerinin de izinlerini alarak bazı yazılarını buraya kopyalıyorum ki lazım olanlar hala faydalanabilsinler.

Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı verilere göre, 31 Aralık 2014 tarihinde Almanya’da 8 milyon 200 bin yabancının yaşadığı rapor edildi. Yabancılara ilişkin istatistiklerin tutulmaya başlandığı 1967 yılından beri, bunun rekor bir sayı olduğu göze çarpıyor.

Bertelsmann Vakfı tarafından yaptırılan bir araştırmada, Almanların yüzde 10’unun 2012’ye göre göçmenlere daha fazla sempati besledikleri rapor edilmiş. Bu ilginin temelinde demografik yapıdaki değişim ve uzman eleman açığının da yattığını ifade eden proje sözcüsü, “Bu durumda gündeme getirilecek en ivedi ve nadir çözüm yolu göçtür.” diyor.

Almanya’daki büyüyen ekonomi ve göçmenlere artan sempatiye rağmen iş bulmanın çok zor olduğunu düşünen ve/veya iş arama sürecinde tecrübesizliğinden dolayı  negatif tecrübeler elde etmiş kalifiye çalışan sayısı da bir hayli fazla.

Benzer şekilde, aile birleşimi gibi sebeplerle sonradan Almanya‘ya gelmiş üniversite mezunu kalifiye çalışanlar Almanya‘da  iş bulmakta zorlanmakta veya nasıl iş bulunacağını bilmemekte. İnternette bu konuda kaynak bol olsada bilgiler çok dağınık.

Almanya’da yabancılar arasında en büyük nüfusa Türklerin sahip olması, Almanya ve Türkiye’nin uçakla çok kolay ulaşılabiliyor olması, Alman iş hayatında  İngilizce’nin de aktif bir şekilde kullanılması,   Almanya‘ya ya Türkiye’den kalifiye eleman göçünü tektiklemektedir.

JobGermany‘nin amacı, Almanya‘ya gelmek isteyen veya hali hazırda Almanya‘da bulunup nasıl iş bulacağını bilmeyen, Alman iş marketinden, iş kültüründen, Almanya‘nın sosyo-ekonomik dengesinden  habersiz kişilere mentörlük hizmeti sağlamaktır.

Kültürünü bilmediğiniz bir ülkede iş aramak, iş arama motorlarına hakim olmaktan daha fazlasını gerektirir. Bu noktada JobGermany kişilere Almanya‘da iş başvurusu yapmaktan, mülakatlara katılmaya, iş söyleşmesinin imzalanmasından, çalışılmak istenen şirketle yapılacak maaş pazarlığına kadar yanınızda, size destek olmayı hedefler.

20’li yaşlarımıza kadar Türkiye’de yaşadık. 10 sene önce Almanya’ya yüksek öğrenim görmeye  gelip, burayı çok sevdik ve kaldık.

Almanya’da bize destek olan 60 kuşağından herhangi bir akrabamız yok, ailemiz yok.  Hatta nerdeyse tanıdığımız herkes  Türkiye’de.

Çoğumuzun İngilizce’si Almanca’sından çok daha iyi.

Burda kariyer basamaklarını çıkıyor, tüm sorunlarımızı  kendimiz hallediyoruz. Almanya’daki büyük global şirketlerde çalışıyoruz.

Amacımız bizim gibi ‘sonradan’ Almanya’ya gelen veya gelmek isteyen kişilere ve hatta öğrencilere mentörlük hizmeti sunmak ve iş bulmalarında yardımcı olmak.

.Almanya’da iş arayanlara yardımcı olacak siteler.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir