2 Cities 1 Woman

Almanların Noel Kurabiyesi ”Vanillekipferl”

Deli misin kadın kendin diyettesin bize kurabiye tarifi veriyorsun dediğinizi duyar gibiyim. İstek geldi ondan yazıyorum.

Ve karşınızda Almanların ve Avusturyalıların klasik noel kurabiyelerinden ”Vanillekipferl” tarifi. Bol tereyağlı çok lezzetli bir kurabiye. Benim teyzem bayramlarda un kurabiyesi çok yapardı. İddia ediyorum un kurabiyesine rakip çıkar. Ben bunu daha çok sevdim şahsen.

IMG_3443

üstteki hilal şeklinde olanlar

Instgramdan takip edenler bu kurabiyeyi noel öncesi Vera’yla beraber yaptığımızı görmüştür. Tabi 2 yaşında çocukla kurabiye yapmak öyle göründüğü gibi aman ne eğlenceli bir şey değil. Üstelik de arkadan totonuzu toplayan bir yardımcı olmayınca. Ama insan sabırlı olmayı öğreniyor. Neticede çocuğa bağırarak kurabiye yapmanın bir anlamı yok. Yapma o zaman. O yüzden biz de sabırla beraber yaptık kurabiyemize. Biraz büyüyünce eğlenceli olabilir ama.

En alttaki resimde de göreceğiniz üzere çok titiz çalışmak mümkün olmuyor. Artık olduğu kadar mottomuz.

IMG_3332

Malzemeler:

 • 280 gr un
 • 80 gr pudra şekeri
 • 1 paket vaniya
 • 210 gr tereyağ
 • 100 gr badem unu (bademi rondodan geçirerek elde edebilirsiniz)

Üzeri İçin:

 • 50 gr pudra şekeri
 • 1 paket vanilya

IMG_3338

Yapılışı:

Fırını fanlı 180/fansız 160 dereceye ayarlayın ve ısıtmaya başlayın.

Fırın tepsisine yağlı kağıt serin.

Hamur için gerekli malzemeyi bir güzel yoğurun.

Hamuru üçe bölün. Böyle 4-5 cnm çağında uzun silindir yapın her bir parçadan. Sonra 1-2 cnm genişliğinde kesim. Elinizle hilal şeklini verip tepsiye dizin.

10 dakika kadar pişirin.

Soğuyunca üzerine vanilyalı pudra şekerini çay süzgeci ile serpin. Bolca. Yağlı kağıtta seriliyken serpin bu arada. Bu kadar. Kapalı bir kapta saklarsanız epey gidiyor bu kurabiyeler. Daha önce de bahsettiğim gibi noelde tatlı teneke kutularla kurabiyeleri hediye gönderiyor millet burada birbirine.

 

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • aslı budak

  ah o un kurabiyelerini ne kadar denedimse tutturamadım, çocukluk anısı olarak kalsın madem dedim.. eline sağlık

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir