2 Cities 1 Woman

Alman Usta

Alman ustaları diye bir gerçek var şu hayatta. Elinde takoz gibi düşmez kalkmaz kırılmaz bir alman radyosu ile gelir, müziğini açar, goy goy yapmaz, işini bitirir gider. Öyle profesyonel, saygı duyulası. Bunun da bir bedeli var elbet. Ortalama bir daire fiyatına ev boyatırsınız misal. Amsterdam’da yaşayan bir arkadaşım Türkiye’den boyacı getirtmeyi düşündü bir ara ama sigorta falan işlerinden vazgeçti. Düşünün ki adamın uçak biletini, otelini ödeseler bile yine de daha ucuza geliyordu.

Bizde de şimdi bir Miele ustası var. Adamın saati 100 Euro. ”O ha” dediğinizi duyar gibiyim haklısınız ”o ha”. Valla yeni makine almaktan bir tık ucuz şu iş şu anda. Bir de zaman. Müge bizdeyken bulaşık makinem bozulmuştu. Sevgili Murphy misafir gelecek zamanı buldu sağolsun.  Hala daha tamir olamadı. Bugün ikinci kez geldi adam, neyse ki geçen sefer fiks fiyata anlaştık.

Problemsolvedwithgermanefficiencytotaltimeconsumedincluding_c0e3865ad2b3226ee1a9e5e412bae15c-630x824

Yalnız bu ustalarda şöyle bir mallık var, saat 10:00’la 14:00 arası geleceğim diyor. Artık ne zaman gelirse şansına. Bütün günün bloke. Alman’ların bekleme konusunda sabrına hala şaşırıyorum ve böyle insanlara ”Allah sizi İstanbul’a düşürsün” diye dua ediyorum. Sen İstanbul’da götün yiyorsa çalış  böyle 10:00’la 14:00 arası bir saat geleceğim diye. Üstüne bir de 100 Euro iste. Gerçi burda hayat ondan herkes için belli bir standartta işte. Mavi yaka da iyi para kazanıyor, herkes üniversite okumaya kasmıyor, isteyen okuyor, mavi yaka da insan gibi yaşıyor. Bir yandan güzel şeyler bunlar ama lütfen 4 saat evde ağaç da etmeyin bizi. Az profesyonel olun ya gözünüzü seveyim.

Aynı şey eve mal teslimde de var. Mobilya aldın misal, zaten 3 ay sonra falana ancak gelebiliyor (eski evde balkona masa sandalye beğendik yaz başında eylülde getirebiliriz dediler mesela), onu da yine böyle sabah 8:00 öğlen 12:00 arası bir ara geleceğiz diye bildiriyorlar. Evliya sabrı var adamlarda. Ben de beklemeyi öğreniyorum ama hala içimin şiştiği durumlar çokça oluyor.

Misal az evel İstanbul’daki beyime çemkirdim ”4 saat ben bu adamı mı bekleyeceğim işim gücüm var benim” dedim, o  da ”sana kimse bekle demedi gelmeden 20 dk önce arayacak” dedi. Sorun adam aradı mı? Hayır. Ben aradım yoldayım 5 dakikaya geliyorum dedi. Alın burdan yakın.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir