2 Cities 1 Woman

Alman İş Hayatında Tatiller

Bu yazı Job Germany ekibi tarafından hazırlanmış ve Mart 2016’da web sitelerinde yayınlanmıştır.

Almanya’da ayda bir defa American German Business Club’a (AGBC) gidiyor ve değişik profillerle tanışıyoruz. Sizinde bulunduğunuz Alman şehrinde bu klübün olup olmadığını şu web sitesinden öğrenip, AGBC’ye katılabilir ağınızı geliştirebilirsiniz.

İşte geçen ay bu klüpte tanıştığımız bir Amerikalıya neden Almanya’da yaşadığını sorduğumuzda esprilli bir şekilde cevap aldık:

‘‘Tabi ki tatilleri yüzünden…Kim senede 15 gün tatil yapılan bir ülkede çalışmak ister ki?‘‘

Daha yeni tanıştığımız bu Amerikalı‘nın dediklerine aslında bizde katılıyoruz. Bu durum bizim de Türkiye‘de karşılaştığımız bir gerçek.

Almanya tatiller konusunda gerçekten cömert bir ülke.

Yasal olarak iş yerinde 30 iş günü yani dolu dolu 6 hafta izin alma hakkınız var. Bu tatilleri ya bir senenin içinde ya da bir sonraki senenin Mart ayının sonuna kadar kullanabilirsiniz. Bazı küçük şirketlerde özellikle aile şirketlerinde tatiller 25 iş günü olabilir.

Şimdiye kadar tatillerimizin hangi günlerde olacağının kararını verirken yönetimle hiçbir sorun yaşamadık. Hiçbir yönetimin, bu sene tatil yapmayacağımızı veya tatilimizi onların isteklerine göre ertelememiz gerektiğini söylemedi.

Ancak, küçük ekiplerde tatillerin birbiriyle çakışmamasına önem verildiğine şahit olduk. Genelde küçük ekiplerde çalışanlar birbirlerinin işlerine bakarlar ve birbirlerini vekil atayabilirler (İngilizce: Deputy ya da Almancası: Vertreter). Çalışanlar tatillerini önceden ayarladıklarından (yaklaşık bir sene önceden tatilini ayarlayan insanlarla karşılaştık:) ) Alman şirketleri ilk 6 aylık deneme süresinde de çalışanlarına izin verilebilir. Bunu şirketle ve direktörünüzle karşılıklı oturup konuşmanızda fayda var.

6 hafta tatil dışında ulusal tatillerle beraber Almanya’da toplamda 45 iş günü tatil yapılabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ulusal tatillerde şu şekildedir:

1 Ocak: Yılbaşı

25 Mart: KarlFreitag

28 Mart: Ostermontag

1 Mayıs: Tag der Arbeit

5 Mayıs: Christi Himmelfahrt

16 Mayıs: Pfıngstmontag

3 Ekim: Tag der Einheit

25 Aralık: 1. Weihnachtsfeiertag

26 Aralık: 2. Weihnachtsfeiertag

26 Aralık ve 30 Aralık arası firmadan firmaya değişsede genelde şirket tarafından çalışanlara hediye ediliyor veya zorunlu tatil olabiliyor.

Yaşanılan eyalete göre de ulusal tatiller farklılık gösterebilir, örnek vermek gerekirse Baden Württemberg ve Bayern gibi daha dindar eyaletler kuzeyde bulunan Hamburg veya Schleswig-Holstein gibi eyaletlere  gore daha fazla sayıda ulusal tatile sahiptir. Bu farklılıkları 2016 senesi için şu linkten görebilirsiniz.

Paskalya tatilini daha yeni atlatmışken böyle bir yazının Almanya’ya yeni gelmiş veya gelecek okuyucularımıza yardımının olacağını düşündük. Türkiye ve Amerika’yla karşılaştırırsak Almanya’da tatillerin bol olması gerçekten avantajlı ve motive edici.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir