2 Cities 1 Woman

Alkali Diyet

Bu aralar nasıl yoğun geçiyor anlatamam. Almanca kursu, arkadaşlarla öğle yemekleri, kreş sonrası Vera ile kah Bremen parkları, kah şehir klüpleri, kah şehir dışında oyun alanları derken zaman nasıl akıyor anlamıyorum. Hava da maşallah süperdi ama sanırım artık bozuyor. Bu aralar evde pek yemek pişiremedim ama çok gezdiğimden abur cubur yemedim, ara öğün yemedim, iyi oldu yani 🙂

Bugün de Türkiye’den çok sevdiğim bir arkadaşım geliyor ki, bu yazı yayınlandığında çoktan gelmiş olacak 🙂 çok mutluyum.

Bana bu aralar en ama en çok soru alkali beslenme ile ilgili geliyor. Hani biz görmüyoruz derseniz, o konuda da bir maruzatım var, herkes bana sosyal medyadan yorum yazıyor ya da özelden mesaj atıyor. Canım arkadaşlarım şuraya yazsanıza blogum zengin gözüksün.

Şimdi ben bir alkali gurusu değilim elbette ama Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun kitabını okumaya vakti olmayanlar için sormak daha kolay elbette. Ben de bugün size alkali diyeti kendi yaşam tarzıma göre nasıl uyguladığımı yazacağım. Ama tavsiyem kitabı alıp okumanız. En doğru bilgiler orda, benimkiler subjektif.

yeni_kilo_verme_yontemi_alkali_diyet_1

Alkali diyetten ilk haberdar olmam 2006. O zamanlar Amerika’da yaşayan bir manitam vardı sağolsun bana anlatıyordu ama o zamanlar ben genç, güzel ve dal gibi bir insan olduğumdan bu bilgiler pek de umrumda değildi. Doğum yaptığım ilk zamanlar malum yengem döndükten sonra aylarca kurabiye ile beslendim demiştim. Şanslıyım ya da emzirdiğim için o dönem kilo almadım ama yine durum pek iç açıcı değildi. Neyse o zamanlar Seda bana bir smoothie resmi yollamıştı bak vakit yokken bunlar çok iyi oluyor diye. O sıralar ben de Dr. Ayşegül Çoruhlu’yu takip etmeye başlamıştım, alkali diyet almış başını gidiyordu sosyal medyada. Benim arkadaşlarımdan da başlayanlar vardı. Fakat ben çok uzun süre çekimser kaldım bu işe. Kitapları okuyana kadar aç kalmak ve smoothie içmek üzerine bir rejim sanıyordum alkali diyeti.

Bu arada Türkiye’ye gelmiş ve kilo alıp dönmüştüm. Sonra o kiloyu veremedim. Bu arada aslında az  yediğimi ama nedense kilo veremediğimi, ancak akşam yemek yemezsem kilo verebildiğimi farketmiş, Allah Allah bu nasıl şey diye dolanıyordum ortalıkta.

Ne zamanki Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun iki kitabını da okudum, kafamda ampul yandı. O zamana kadar kendimde farkettiğim soruların cevaplarını bu kitaplarda buldum.

Vücudunuz asidik ise, ömrünüzü aç geçirseniz de kilo veremiyorsunuz. Akşam yemeği gerçekten de erken yenmeli, veya hiç yenmemeli. 40 yaş sonrası akşam yemeğini kessin diyor Dr.

taAciz

Vücudunuzun asidik olup olmadığını eczaneden alacağınız ph kağıtlarıyla da ölçebilirsiniz ama bence hiç gerek yok ben hiç almadım. Sabahki çişiniz koyu renk ve/veya kokulu ise asidiksiniz. Bu kadar net. amaç çişinizi açık renk ve kokusuz hale getirmek. Bunun yolu öncelikle bol su içmek. Günde 2-3 litre su içmek. Emziriyorsanız daha da fazla elbette. Alkali su içmek daha da iyi. PH’ı 7 hatta 8’in üzerindeki sular alkali sular. Zemzem suyunun ph’ının 10 olduğunu biliyor muydunuz? PH’ı 8’in üzerinde su bulmak pek mümkün değil. Biz de normal suyu alkali su yapıyoruz. Bunun için karbonat, limon, elma sirkesi ve alkali damlası dört farklı metod. Ben alkali samlasını hiç kullanmadım. Diğer üçünü zaman zaman kullandım. Hangisi kolayınıza gelirse. Ancak alkali yaptığınız suyu yemekle veya tok karnına içmiyorsunuz, alkali su aç karnına veya en erken yemekten 1,5 saat sonra içilecek.

Ama en önemlisi sabah aç karnına içilen alkali su. Gün içinde alkali su içmeti atlasanız da sabah aç karnına mutlaka içmeye çalışın.

Dr. sabah kalkınca dişlerinizi florürsüz diş macunu ile fırçalayıp sonra da birazdan sayacaklarımı için diyor. Ben ise sabah başucumdaki suyu içmeden duramam. Başlayamam güne. O yüzden genelde başucumda bulunan ve alkali olmayan suyu (dur ben ona karbonat atayım) biraz içerim. Sonra bir bardak suya yarım limon sıkar, bir çay kaşığı toz zerdeçal ve bir çay kaşığı toz tarçını atıp, karıştırıp içerim. Dr. kuru kayısı ve kuru erik yemeyi de tavsiye ediyor ama ben yemiyorum.

Bu suyu içtikten 20 dakika sonra kahvaltı etmek lazım ama benim o kadar vaktim olmuyor.

Bu suyu içtikten sonra ben kahvaltımı ediyorum.

Kahvaltıda neler serbest (Doyana kadar): 

 • 2 dilim glutensiz (karabuğday) ekmek. Bunu her zaman bulmak mümkün değil, o yüzden ben genelde çavdar ekmeği yiyorum, tam buğday, tam tahıllı vs de olur, yeter ki beyaz ekmek yemeyin.
 • İnek harici peynir, eğer lor peyniri ise inek de olur. Ben ya koyun beyaz peyniri ya da koyun ricottası (lor bulmazsak ricotta yiyoruz) yiyorum. Lorun üzerine çörek otu candır.
 1. Tuzsuz zeytin. Bak güzelliği görüyor musunuz öyle dört zeytin, kibrit kutusu kadar peynir yok, Yiyin yiyebilidğiniz kadar.
 • Salatalık ve diğer yeşillikler (zeytinyağı ile, istediğiniz kadar annem)
 • Yumurta için 4 beyaz bir sarıya izin var ama ben bazen iki tam yumurtadan omlet yapıyorum kendime. Bu konuda çok titiz değilim. Siz kendi sağlık durumunuza göre bakın. Tek başımaysam iki tam yumurtadan omlet yapıyorum kendime (genelde hindistancevizi yağı ile)
 • 1 avokado
 • Az tahin pekmez (Ben bazen bal yiyorum)
 • Yeşil çay ve bitki çayları (Türk siyah çaydan vazgeçmez 🙂
 • Badem sütü (hem kendim yaptım, hem hazır aldım ama ben bu işi kullanıma sokamadım arkadaş. Badem sütü olmadı bana. Almıyorum da yapmıyorum da artık. Kızıma keçi veya koyun sütü alıyorum çiftçiden, onu içiyor, bazen zaten süt içmem, kırk yıld abir müsli yersem onda da inek sütünü kısmıyorum ama çok nadir oluyor zaten)
 • Sütünü yapmak zor gelirse, bir avuç çiğ badem. Haftada bir gün ceviz ve fındık da kahvaltıya eklenmelidir (Benim kuruyemişler biraz kafama göre oluyor).
 • Kahvaltıdan iki saat sonra kafeinsiz ve şekersiz kahve. (Ben genelde 1,5 saat sonra kafeinli kahve veya evdeysem Türk kahvemi içerim. Zaten kahveyi gavurun siyah dediği şekilde sütsüz ve şekersiz severim). Yanında da bir bardak alkali su.

11078077_1584664158445915_2170826398850244912_n

Öğle Yemeği

Yemekten 20 dakika önce tarçınlı alkali su (ben tarçını hep unutuyorum). Bunlar doyana kadar serbest.

 • Her türlü çiğ sebze, salata (sos olarak zeytinyağı, limon veya elma sirkesi)
 • Haşlama, buharda pişmiş tüm sebzeler
 • Tüm çorbalar
 • Her çeşit zeytinyağlı sebze yemeği
 • Baklagillerin hepsi
 • Balık türevlerinin hepsi
 • Izgara tavuk/hindi eti
 • Kahverengi kabuklu pirinç pilavı
 • Kabuklarıyla haşlanmış patates, varsa tatlı patates
 • Glutensiz undan makarna/pizza (yavaş yavaş çok çiğnerseniz kilo yapmıyor)
 • 2 dilim glutensiz (karabuğday) ekmek. Bunu her zaman bulmak mümkün değil, o yüzden ben genelde çavdar ekmeği yiyorum, tam buğday, tam tahıllı vs de olur, yeter ki beyaz ekmek yemeyin.

Benim öğle yemeklerim genelde makarna, sebze yemeği (zeytinyağlıdan ziyade kıymalı ve yoğurtlu) veya çorba ile geçiyor. Kasmıyorum yani öğlen çok rahat geçiyor. Glutenli makarna da bolca yedim şimdiye kadar. Hamursuzda o da yasak artık.

Yemeklerde bolca kırmızı biber tüketilmeli, kızartma yasak (sebze bile olsa), mikrodalga yasak, restaurant tuzu yerine himalaya tuzu serbest.

IMG_9687

Geç Öğleden Sonra

İşte benim için zurnanın zırt dediği yer.

 • Öğle yemeğinden bir saat sonra yeşil çay içilmeli (bazen içebiliyorum)
 • Öğle yemeğinden iki saat sonra bir bardak alkali suya tarçın konularak içilmeli (tarçını hep unutuyorum)
 • Küçük günahlar serbest (bir porsiyon tatlı, iki parça bitter çikolata, 2 meyve gibi) İşte ben bu esnada genelde çok aç olup afedersiniz işin mokunu çıkarıyorum.

Ağır spor yapanlar için ara öğün alternatifleri va kendisinin ama ben yapmadığım için yemiyorum da.

Akşam Yemeği

 • Çğle yemeğinden en az 4 saat sonra yenecek, mümkünse 18:00’de değilse en geç 20:00’de. (Ben genelde 18:00 gibi Vera’yla yiyip o farlı kapatıyorum. Şanslıysam. Şanslı değilsem patlamış mısır, badem falan takılıyorum)
 • 20 dk önce yine alkali su.
 • Sadece protein ve sebze serbest.
 • Her türlü sebze (Beyaz, yeşil ve morlar serbest, sarı, kırmızı yasak, yani salataya havuç koymak yok)
 • Sebzeler çiğ olursa daha iyi
 • Kabuklular hariç balıklar (kızartma yasak)
 • Hindi, tavuk göğüs, kuzu, dana, dana ciğeri, kelle paça, pastırma serbest
 • Preteinin 4 katı sebze yenmeli. Kırmızı ette daha da fazla.
 • Yeterince çiğ sebze yoksa sebze suyu tüketebilirsiniz.
 • Yavaş yavaş çokça çiğnenmeli.
 • Akşam yemekten sonra limon sıktığınız salatalık, buharda pişmiş sebze dışında bir şey yemek yasak. Çok acıkırsanız gece yatmadan önce bile olsa bir haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

3d0cb4f7fb9d63f268025a316363f45d

Ben her zaman alkali beslenemiyorum, her zaman kurallara uyamıyorum, henüz düzenim tam olarak oturmadı ama oldukça aşama kaydettim. Uyarsam kilo veriyorum, uymazsam sadece akşam yemeği ve 16:00’dan sonra abidik bir şey yememe şartıyla en azından kilo almıyor sabah nispeten düz bir karın ile uyanıyorum. Yani aralarda kaçırırsanız, düzeniniz bozulursa üzülmeyin, dikkat etmeye başladığınız anda hemen toparlanıyor. Basit kurallar kafanızda oturunca herşey daha da kolay. Hiçbir şeye uyamazsanız da saat 16:00’ya kadar ne yapacaksanız yapın ama o saatten sonra akşam yemeği kurallarına uyun. Bakın görün nasıl da farkedecek herşey.

Ben çok basit şekliyle anlattım, kitapları okumanızı mutlaka tavsiye ederim. Dr. Ayşegül Çoruhlu’yu instagramda takip etmek isterseniz de buraya da tık tık. Beni de takip etmeyi unutmayın 🙂

Aranizda alkali beslenen var mı?

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • şükran

  Güzel 1yazı olmuş,bu işi kurtaranları tebrik ediyorum geçen sene ingiliz karbonatı almıştım Türkiye’den hala içme suyuna karışmayı bekliyor.Geçenlerde sabah kalkınca ılık suya limon damlatıp içmeye başladım sanırım 3 gün devam edebildim.

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir