2 Cities 1 Woman

Aci Vatan Almanya

Eski blogumda bu baslikta bir kac postum vardi. Sanirim onlar icin dogru yer burasi 🙂 Gelsin Almanya Türkiye karsilastirmalari 🙂

Bayrak-Türkiye-Almanya

Daha Almanya’ya tasinmadan once ilk dikkatimi ceken is sahalarinin Almanya’nin her yerine yayilmis olmasi idi. Yani bizde genel olarak Istanbul’da is imkani fazladir, özelikle de Beyaz yakalilar icin.Evet pek cok sanayi sehrimiz var, oralarda calisan beyaz yakali mühendis arkadaslarimiz var ama yine de yogunluk Istanbul’da. Ornegin Bremen’de bile Kellogs, Jacobs, Kraft Foods, Beck’s ve Airbus gibi pek cok uluslararasi sirket var. Unilever’in Rize’de oldugunu düsünün. Neden Bremen’de bile cünkü Bremen 600.000 nüfuslu, bize göre, kücük bir sehir.

638590

Ilk geldigimde hayat standardinin burada neden daha yuksek oldugunu anlamamistim. Bana gore yuksek falan degildi. Benim Istanbul’daki hayat standardim daha yuksekti. Sonra anladim ki burada hayat standardi herkes icin yüksek. Istanbul’da iyi bir yerde calisan ve yasayan bir beyaz yakali olarak ayni cemberin icinde yasarken hayat guzel tabi. Ama o cemberin disina cikip Bagcilar’a gitsen mesela ya da daha az para kazansan, özel saglik sigortan olmasa, iste o zaman hayat zor Türkiye’de. Iste zamanla gördügüm, alistigim, taktir ettigim bu oldu Almanya’da. Tabi ki burada da sikintilar var. Örnegin özel saglik sigortasi olanlara hastanelerde öncelik tanindigi söyleniyor. Gerci benim cok kapsamli bir özel saglik sigortam var ama yine de cok gec tarihe randevu verilmesi ile ben de karsilastim. Ama yine de özel hastane devet hastanesi ayrimi yok. Bremen’in en zengin ve en fakir insani ayni hastanede tedavi ediliyor. Yine de tabi özel saglik sigortasi olanlara daha kidemli doktor bakiyor. Yani düsünün belim agriyor diyorsunuz üc ay sonraya randevu veriyorlar, ölmez sag kalirsam gelirim. Türkiye’de kann tahlili sonularini bilemedin en ge ertesi gun verirler ya hatta faks cekerler, mail atarlar burada ortalama 10 gün falan sürüyor sonuclarin cikmasi. Al sana Evropa bebegim.
Gerci son zamanlarda özel okullar burada da artmis ama yine ayni sekilde teorik olarak en zenginle en fakir ayni okulda okuyabiliyor. Pratikte mahhallere göre degisiyor. Göcmen mahallesindeki okullar ve egitim vs daha kotuyken Almanlarin hatta iyi gelirli Almanlarin yasadigi mahallelerde egitim ve okullar daha iyi.
149639
Her millette oldugu gibi cok sicak, canayakin ve dusunceli insanlari da var. Örnegin eski komsumuzla henüz yeni tanistigimiz dönemde, benden üc ay once dogum yaptigi icin, hastane ve sezeryanla ilgili deneyimlerini sormak istemistik. Almanlar evine davet etmez diyenlere inat, konusmak icin kiz bizi evine aksam yemegine davet etti.  Ben Türklerden görmedigim dostlugu Almanlarda gördüm. Özellikle de ilk tasindigim dönemlerde.
esh_3764
Dogumdan sonra Vera ile anne bebek jimnastigine gitmistik. Almanca heseyi anlayamadigim icin Ingilizcesi iyi bir Alman, ki hala görüstügüm bir arkadasim, bana hemen yardimci olmustu. Sonradan sinifta bir Türk oldugunu örgrendim. Burada dogup büyüdügü icin Türkcesi cok kötüydü ama zaten anne bebek jimnastiginde biz de Spinoza felsefesinden bahsetmiyorduk. Ayrica Ingilizcesi de cok iyidi zaten benimle genelde Ingilizce konusuyordu. O da her bulusmamizda beni asagilamaya calisiyodu milletin önünde. Hani Almanlar soguk falan diyorlar ya o yüzden yaziyorum, kabaligin memleketi yok. Kaba insan her millette kaba. Tabi ben salon kadini kisiligimden ödün vermedigim icin hic muhatap olmadim kendisiyle. Gerci bu kiz artik ne yasadiysa kendi adindan bile utanan bir kizdi. Gerci su hale gelmesi icin Yaban filmindeki gibi Almanlar’in bunu ortalarina alip “pis Türk” diye falan bagirmalari lazim öyle bir ariza kizdi. Salon kadini falan ama sismisim ben de bak cemkirdim rahatladim surda.
fft17_mf9124
Almanya’ya gelmeden once Türk oldugum icin cok fazla önyargiya maruz kalacagim korkusu vardi bende. Itiraf etmeliyim ki bugüne kadar hic kötü bir tecrübe yasamadim. Bilakis, her zaman her yerde cok sicak karsilandim ve sicak muamele gordum. Ale bunun benim acik fikirli ve güler yüzlü olmamdan kaynaklandigini söylüyor. Kismen dogrudur ama ilk intiba olarak Turk oldugumu dusunmuyorlar. Hele ki ingilizce konusunca. Bence biraz da bundan. Yoksa Almanca sinifimdaki Kamerun’lu arkadasim Almanlardan nefret ettigini, ona her zaman cok kotu davrandiklarini söylediginde sasirmis olmama ragmen deri rengi kendini saklayamayinca sebebini anlamakta zorlanmadim. Bu yaziyi yazdiktan sonra bir kez basima kötü bir tecrübe geldi ama bunu tüm Almanlara mal etmiyorum zira cahil cühela her yerde var.
Yine Hint asilli Kenya’li bir tanidigim da ayni sekilde senelerdir cok kötü muameleye maruz kaldigini soyluyor. Kiz Almanya’da tip okumus doktor. Alman aristokrat soyadina sahip ama deri renginden dolayi inanilmaz ayrimciliga maruz kaldigini soyluyor.
Aci vatan Almanya demem elbetteki latife 🙂 memleketimiz daha aci durumlarda su siralar ama yine de memleket iste.
AVA postlarinin devami gelecek efenim. Izlemede kalin

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Geri İzleme: Yeni Başlayanlar için Almanya | 2 Cities 1 Woman

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir