2 Cities 1 Woman

Abur Cubur ve Bizim Cocuklar

Uzman Psikolog ve Beslenme Uzmanı Ceylan Bakkalbaşıoğlu Sensin yeni yazısı ile bizlerle.

Biz yetişkinlerin çocuğumuz olduktan sonra edindiğimiz bazı söylemlerimiz vardir: ‘Terli terli su içme hasta olursun, bu sogukta dondurma mı yenir, ‘bırak şu abur cuburları da sağlıklı bir şeyler ye evladım’ gibi…

Her zaman söylediğim gibi beslenme alışkanlıkları birden bire oluşmaz. Çocuklar model alarak ogrenirler. Eğer siz evde bütün bir cips paketini elize alıp yiyorsanız ve çocugunuza da o cipsin ona gore olmadığını anlatıyorsanız, geçmiş olsun! Yok çikolata yemesin, yok efendim şeker tüketmesin, ayyy biz ketçap kullanmıyoruz içinde ne kadar çok şeker var biliyor musun, o cipslerden mi alıyorsun, onun icinde trans yağ var, yok organiği olsun, yok ben yufkadan cips yapıyorum falan filan…

IMG_5748

Eğer böyle bir ebebeynseniz sizin başınıza ne geliceğini söyleyeyim; çocuğunuz ilkokula başlayıp cebine ilk harçlığını aldığında en ‘pis’ sosisli ketçaplı sandöviçini alacak, en gösterişli paketi olan gofreti çikolatayı yiyecek. Yasaklarla, baskılarla beslenme alışkanlıklarını değiştiremezsiniz. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerini, abur cuburdan uzak durmalarını hepimiz isteriz ancak bunu istemekle engellemek ve denge kurmak arasında çok ince bir çizgi vardır.

Çocuğunuza beslenme alışkanlıklarınız dogrultusunda alternatif atıştırmalıklar sunun. Her şeyin tadını bilsin, damak tadı dediğimiz şey bir günde oluşmuyor. Cips de yesin çikolata da… Bir orta yol bulun, bitter çikolatayı sunun, cips alıcaksanız içeriği sizi en az rahatsız edeni alın ama çocuğunuz bilsin ki ”ben de cips yiyebiliyorum”. 10 kere ev cipsi yapıyorsanız 11 incisini dışarıdan alın. Bu arada önemli olan şey miktardır. Bir paket cipsi eline vermek yerine bir avuç yemesi hiç yememesinden daha iyidir.

IMG_5870

Çocuğunuzun gün içinde alması gereken protein, vitamin-mineral ve karbonhidrati ana öğünlerinden almasını sağladıktan sonra atıştırmalıkları ailenizin beslenme alışkanlıkları doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar mutlaka çiğ sebze meyve olmak zorunda degildir. Patlamış mısır lif açısından oldukça zengin ve eğlenceli bir atıştırmalıktır. Evde yaptığınız kekler, pestiller, kurutulmuş meyveler yine sağlıklı atıştırmalıklardır. Fırında yaptığınız patates kızartması (üzerine dökeceğiniz azıcık ketcap kimseyi öldürmez) , evde hazırlayacağınız her türlü smoothie yine sağlıklı atıştırmalıklara örnektir. Evde hazırladığınız meyve suyunun içine ekleyeceğiniz maden suyu, gazli içeceklere alternatiftir.

Beslenme alışkanlıklarında unutulmaması gereken noktalar:

-Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ailenin tüm bireylerini kapsar. Model olun.

-Yemek hiçbir zaman pazarlık aracı olmamalıdır (tabağındakini bitirirsen çikolata alacağım gibi)

-Televizyon izlerken, yani farklı bir uyarana motiveyken, çocuğunuzun besin tüketmesine izin vermeyin. Oyun oynarken şu kereviz çorbasını içiririm demek de buna örnek olabilir.

-Uzun süreli açlık, kan şekerini etkilediğinden ana ögünlerin arasina ara öğünler koymanız, çocuğunuzun şekerli gıdalara olan düşkünlüğünü azaltıcaktır.

ocuğunuzla uzun olmayan sağlıklı beslenme konuşmaları yapmanız, ileride bu konudaki bilinç düzeyinin artması için faydalıdır.

Ceylan’ın diğer yazıları için buraya tık tık

Ceylan Bakkalbaşıoğlu Sensin’i sosyal medya hesaplarından takip etmek isterseniz

instagram twitter / Facebook 

Ayrıca blogda daha önce yazdığımız sağlıklı atıştırmalık tariflerimize göz atmayı da unutmayın.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir