2 Cities 1 Woman

Anlatacak Pek Çok Şeyim Var Elbet

Uzun bir aradan sonra merhaba,

Anlatacak pek çok şeyim var elbet, lakin zamanım ve de sabrım olacak mı bilemiyorum.

Öncelikle son detoksumdan bahsedeyim. Bir yanlış anlamayı gidermek isterim. Şikayet detoksu demek yanlıştı belki, söylenmeme detoksu demek daha doğru olacaktı. Zira şikayet bir haktır ve doğru şekilde kullanıldığında insana çok şey katar. Amacım ne sorunları yadsıyıp zamanımızın rahatsızlığı mutluluk oyununu oynamaktı ne de şikayet hakkımı bastırmak. Ben hiç bir amaca hizmet etmeyen, gereksiz ve de beni aşağı çeken söylenmelerimi durdurmak istedim. Öyle olsaydı böyle olmazdı da vs gibi gibi.

Zor bir yaz geçirdim. Enteresan bir şekilde mutlu, aklı başında ve sağlamdım fakat bir o kadar da yorgun. Tek derdim yorgunluktu. Temmuz ayı boyunca kızımın kreşi kapalıydı, temmuz sonu eşim iş sebebiyle her hafta Türkiye’ye gitmeye başladı. Ağustos ayında kızımın kindergartenı başladı, aynı anda da benim Almanca kursum. Hatta ikinci gün Vera’yı bırakıp çıkmak zorunda kaldım, arkamdan çok ağladı ben de kursa gidene kadar bağıra bağıra ağladım.

img_0694

Geçtiğimiz nisan ayından beri Vera bana yapıştı. Dönemsel mi yoksa çocuğu hızlandırmak için yaptığım ”hadi ben giidyorum” blöfleri bir tarafımda mı patladı bilmem ama durum epey değişti. Benim bağımsız çocuğum gitti yerine bacağımdan ayrılmayan bir koala geldi.

Eylül ayında benim Almanca kursum bittiği gibi Türkiye’ye gittik ve üç hafta boyunca tatildeydik. Dün akşam döndük, düzenimize de en kısa zamanda döneriz umarım.

Türkiye genel olarak iyi geçti. Dayımı kaybetmemiz dışında. Dayımı son günlerinde bilinci açıkken görebildim, buna seviniyorum ama o da teselli etmiyor. Annemle çok benzer süreçleri yaşadık, aynı bahçeden cenazesini kaldırdık, annemin ve anneannemin yanına gömdük. Çok ağırdı.

Şanslıyım ki cenazeye yetişebildim. Almanya’da olsam asla yetişemezdim. Bodrum’a vardığımız akşam vefat haberini aldım ve bayram tatilinin son günü olması sebebiyle Bodrum’dan uçak bulamadım. Gece İzmir’e gittim ordan uçtum. Sağolsun Volki gecenin ikisinde götürdü beni İzmir’e.

img_0849

Türkiye’ye kadar olan iki ayda çok yoruldum, çocuğuma çok sinir olduğum zamanlar oldu yalan yok. Çalışan anneler üzülüyorsunuz haklısınız ama dip dibe olunca da böyle oluyor işte. Neredeyse hiç yaşamadığımız iki yaş krizini Vera üç olmadan son iki üç haftadır yaşamaya başladık. Belki de üç yaş krizidir. Çok sık olmuyor ama olduğunda sinirlerim çok bozuluyor. İnanılmaz inat. İnanılmaz. Vurmaya başladı bana. Kendini kapatıyor ve hiçbir şekilde ulaşmak mümkün olmuyor. Bazen sabırla bekliyorum sakinleşmesini ama bazen çok sinirleniyorum. Yorgunluk dereceme bağlı olarak.

Şimdi evimize döndük, Vera kindergartena başladı ben de biraz dinlenirim umarım da tekrar bu süreci yönetebilmeye başlarım zira şu anda yönetemiyorum. Bence sınıfta kaldım. Tabi bunlar göreceli şeyler ama benim kendi standartlarıma göre kaldım. Kendimi dövmüyorum, şartlarım bir süredir zordu, eşim de yoğun ve de sürkeli seyahatte olduğundan, temizlikçi ve babysitter bulamadığımdan epey hatta çok fazla yoruldum. Yorgunken de istediğim gibi tepkiler veremedim. Üzgünüm bunun için. Şimdi yeni bir başlangıç zamanı. Zararın neresinden dönsek kardır.

Bir süredir çok sağlıklı besleniyorum. Kilo vermek istiyordum, 4 kiloya yakın verdim. Biraz daha verdikten sonra duracağım. Zorlanmadan dengeli besleniyorum. Porsiyonlarımı küçülttüm, kendimi çok daha iyi ve enerjik hissediyorum. Üşün güzeli iki aydır pms olmadım. Ben ki her ay bir hafta önceden canavara dönerdim şimdi anlamıyorum bile. Sağlıklı beslenmenin en büyük mucizesi bu oldu. Tatilde de ölçülü bir şekilde canımın istediklerini yedim ve kilo almadan döndüm. Bir de cildim de güzelleşti bence.

Ve normale beni down edecek pek çok şey yaşadığım halde hala iyi olmamın sebebi de bu belki. Ya da güneş 🙂 Kışın yine kötü olmaktan çok korkuyorum 🙂

img_0968

Şimdi de taşınma telaşımız var ama sonunda bahçemiz olacağı için çok mutluyum.

Beni her gittiğimde acımasızca eleştiren babam bu sefer baklayı çıkardı. Meğer benden aydınca davranışlar beklermiş, illa siyaset yapmak değil ama ben şimdiye ya milletvekili olmalıymışım ya da köşe yazıları yazan bir aydın olmalıymışım. Bense boş beleş işlerle uğraşıyormuşum. Lakin siyasi olaylara karışırım diye korkup bana Bilgi Üniversitesini yazdırdığı gün bunu düşünmeliydi. Şaka şaka ama bazen ben de düşünüyorum cidden çok yaydım uzun zamandır. Bir harekete geçsem artık.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Seyma

  Her cumlesini yaşar gibiyim, kriz, yonetememe, vicdan azabi, aglama krizleri.. Ama en cok da babam bana da demisti ben senden cok umutluydum, bir siyasi partiye uye olmani, boyle de calismani beklerdim diye :))

  | Cevapla
 • Ceren

  Zeynepçiiim, hoşgeldin 🙂 Vera cadısı umarım rutinine dönmüştür de biraz rahatlamışsındır, benim cadı da demin tam 15dk dışardan gelip de el yıkamamak için tepinerek ağladı 😀 Bunlar böyle canım, takmayacaksın, bizden kaynaklı değil, modelleri bu şekilde 😀 Neyse umarım eski enerjine çabucak kavuşursun, istediğin zaman ara sohbet edelim, ben yine yeni yavru için 2 sene evdeyim 😛

  | Cevapla
  • Ceren

   Bu arada Allah dayının mekanını cennet etsin, ona değinmek istemedim ama böyle laylaylom yazınca da utandım yollayınca.. 🙁 Allah sabır versin!

   | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   işte duymak istediğim vallahi ben bir şey yaptım zannetmeye balaşmıştım artık ne yanlış yaptım acaba diye düşünüyordum. Biraz daha iyi ama krizler devam aralarda zorlanıyorum bu ara uzun süre geçirince beraber. ya seni hemen arayacağım yarın ben doğurduğubu bilmiyordum demek geldi bebiş çok sevindim canım analı babalı büyüsün ablalı 🙂 ve de sağlıklı uzun mutlu bir ömrü olsun. Hemen yarın arayacağım muck muck

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir