2 Cities 1 Woman

Almanya’da Yaşayan Türk Kadınlar

Benim hayatımda 10 yıllık avukatlık kariyerimi bırakma, evlenme, domestik hayata geçiş, Almanya’ya taşınma, hamile kalma ve çocuk sahibi olmak gibi bir tanesi bile insan hayatında büyük değişiklik yaratan durumların hepsi bir arada sadece 1 yıl içerisinde gerçekleşti.

En iyi sizin bildiğiniz gibi çok zorlandığım zamanlar oldu. Özellikle hamilelik dönemi ve kızımla ilk yılımız.

Bildiğiniz gibi yabancı ile evli Türk kızlardan oluşan bir gruba üyeyim. Çok samimi ve sıcak bir ortam var. Herkes halden anlıyor. Herkes saygılı. Bazen çok özelimizi bile paylaşıyoruz. Evet hiç yüzyüze gelmediğimiz insanlarla. Ama bizi bağlayan çok önemli bir unsur var. Gurbet.

Biliyorum kulağa fazla arabesk geliyor. Homesick olmak deyince daha havalı duruyor. aynı anlamı taşımıyor gerçi ama aynı yola çıkıyor. Adına ne derseniz deyin, buraya ilkokul mezunu olarak de gelseniz, dünyanın en iyi hukuk bürolarından birindeki işinizi bırakıp da gelseniz, buraya uluslararası bir şirkette çalışmaya expat olarak da gelseniz, ev hanımı olmaya da gelseniz bir gün hepiniz aynı özlemini çekiyorsunuz.

İstanbul’da Zuma’da sushi yiyerek yaşıyorsanız da, Malatya’da evde kuru fasülye yiyor da olsanız bir sabah canınız simit istiyor.

Çocuğunuz International School’a da gönderseniz, mahalledeki kindergardena da, çocuğunuzu tek başınıza büyütmek, ailenizin onca sevgisinden uzak olması size koyuyor.

Neyse gurbetliği anlatmayayım şimdi o başka başka pek çok yazının konusu zaten.

İşte o zamanlar benim gibi insanlarla konuşabileceğim bir platform olsa çok mutlu olurdum diye düşündüm. Diğer grubumuz da çok güzel ama orası uluslararası. Bize Almanya özelinde bir şey lazımdı.

Yahu Türkiye’deki gibi yoğurt nerden bulurum diye sorabilecek bir grup. Çocuğumu kreşe göndermek istiyorum nasıl o işler burada diye sorabileceğimiz bir grup.

İşte ben de bir sabah bu grubu kurmaya karar verdim. Benim gibi insanlarla konuşabilmek ne kadar da iyi olur diye düşündüm. Yeni taşınan birine ne kadar iyi gelirdi diye düşündüm.

Her yıl yüzlerce kişi taşınıyor Almanya’ya. Kimisi evlenip, kimisi kocasının işi dolayısıyla, kimisi eğitim, kimisi çalışmak, kimisi de başka başka sebeplerle.

Herkesinki benimki kadar zor olmuyor elbet. Bir kere buraya gelip bir kaç yıl geçirdikten sonra anne olmak bile daha farklı olurdu bence. Ama sonuçta öyle ya da böyle yurtdışında yaşayanlar olarak hepimiz zaman zaman zorlanıyoruz. En çok da kadınlar.

Screen Shot 2016-01-09 at 3.49.07 PM

İşte o grup bu grup. Adı ”Turkish moms in Germany”. Başlangıçta anneler için kurulmuştu ama gelen taleplerden anladık ki anne olmayan, anne muhabbetinden baymayan 🙂 pek çok Almanya’da yaşayan Türk de aramıza katılmak istiyor. O yüzden grubumuzun adında ”anne” geçse de kapımız tüm kadınlara açık. Hem biz annelerin de çocuklar dışında konuşacak konulara ihtiyacımız var 🙂 Aklınıza gelebilecek her konuda saygı çerçevesinde konuşuyoruz.

Türk derken etnisite ayrımı yapmıyoruz. İşimiz politika değil. Türkiye’den Almanya’ya taşınmış, Türkçe konuşabilen tüm kadınlara kapımız açık.

Sizi de bekliyoruz. Gruba üye olmak için buraya tık tık.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir