2 Cities 1 Woman

1-2 Yaş Oyuncakları

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak 1-2 yaş aralığında çocukların sevdiği oyuncakları hem çocuklulara, hem de hediye almak isteyen çocuksuzlara yazdım. 1 yıl uzn bir süre, gelişim de fazla olduğundan oyuncak çeşitliliği de fazla.

Önce 1,5 yaş öncesi. 

IMG_8661

Bu ittirgeç (uzun tırmangaçlı dini bağırtgaç gibi oldu ne denir bilemedim) uzun süre favorisi oldu. Bu sıralar arada bir içine oturuyor ve bana kendini ittirtiyor ama nadir. İlk yürüyüş günlerinden itibaren aylarca evde ve dışarıda kullanıldı. Yürümeden önce olsa yürüteç gibi de kullanırdı da o zaman yoktu.

Müzikli oyuncakların hepsi uzun süre favorisi oldu. Araba konsolu epey cazip bir oyuncak. Hem direksiyonu var, hem müzikli, uzun süre eyleyenlerden. Fisher Price’ın müzikli köpeğini 1 yaş  doğum gününde hediye gelmişti. Önceleri korkuyordu, sonra çok sevdi, şimdilerde ilgisi kalmadı.

Kahve fincanları ile kısa bir süre oynadı, bu sıralar pek ilgisi yok ama eminim gelecek.

IMG_1871

Lego duplo da yine doğum günü hediyesi olarak gelmişti. O zamandan beri hala severek oynuyor. Daha büyük çocukların olduğu evlerdeki küçük parçaları legoları da çok sevdi ama çok küçükler henüz almayı düşünmüyorum.

Tahta sallanan atı da uzun süredir ara ara kullanımda. 5 dakikadan fazla binmiyor genelde.

Hülya’nın aldığıaşağıdaki müzik şeysi Türkiye’den. Ne gitti bu var ya, hala da gideri var. Arada bizim Alman arkadaşın çocuğunu da ziyaret etti. O kadar popüler yani, kapış kapış. Müzik seti gibi elde taşınabilirliği de cazibesi sanırım. Açma kapama düğmesi yok o bir dezavantaj, özellikle de başka yere taşırken.

Ayı gibi yumuak oyuncakları yeni yeni sevmeye başladı. Şimdiye kadar ilgilenmedi.

IMG_9243

Bu küçük bavullar seyahatte falan süper oluyor. Kendini büyük gibi hissedip çok seviniyor, uçak için içine oyuncak da koyuyorum mesela. Tek dezavantajı fazla sevimli oluyorlar havaalanında çok ilgi alaka görüyorlar 🙂

İttirmek kadar çekmek de favorileri. Bu ayki uçuşumuzda el bavulundan çekçekli bavula terfi ediyoruz. Hadi bakalım 🙂

IMG_9498

Bu müzikli bilgisayar olmasa da olurdu ama bir süre oyalandı. Biraz daha büyüyünce daha çok kullanır sanırım. Benim bilgisayarıma özendiği zamanlarda hayat kurtardı.

IMG_9580

Bebek arabası. Aylardır popülaritesi hiç bitmedi. Biteceğe de benzemiyor. Eve gelen misafir çocukları için de bir tane almak lazım kavga sebebi. Üstteki tahta ittirgeç ile eyliyoruz gelenleri Allah’tan. Sık gelenler de kendi bebek arabaları ile geliyorlar. Kız erkek farketmez yürümeye hallenme zamanlarından itibaren ittirilen şeyler hep popüler.

Salıncağı Vera 1,5 yaşından sonra pek tercih etmemeye başladı.

IMG_0402

Asansör: 1,5 yaş öncesi başlayan bu eğlencenin hala gideri var. Allah’tan artık her kata basmıyor. Zamanla öğreniyorlar 🙂

1,5 Yaş Sonrası

En sevdiği şeylerden biri evi süpürmek. Hatta mesela çok zorda kalınca hani insanlar çizgi film çikolata falan verir ya ben süpürmeye başlıyorum küçük el süpürgesiyle hemen koşarak gelip elimden kapıyor.

BIG-NEW-BOBBY-CAR

Boby Car: Almanya’da boby car’ı olmayan çocuk küçük Emrah gibi bir şey sanırım. 1 yaş doğum gününde aldık, ayaklarıyla kendisi ittirebilmeye başlayana kadar biraz zulüm oldu bize sürekli iple çekmek ama artık düt düt diye kendisi geziyor.

IMG_1844

Bu kovamsı şeylerin küçükleri ile Vera 4 aylıktan beri falan oynuyordu sanırım. Bakın burada yazmıştım. Büyükleri aylardır favorileri. Kule yapıyor, suyla oynuyor. Her türlü gideri var, mutlaka alınması gereken oyuncaklardan.

Şişme havuzu geçen yaz da kullanmıştık. Sahilde içine su koyuyorduk, gölgede bizim yanımızda oynuyordu. Sanırım yazları uzun süre daha kullanmaya devam edeceğiz.

IMG_0888

İkea mutfak da alınacaklar arasında.

Çocuğa çanta alın dışarı çıkarken eylesin kendini. Çok mutlu oluyor yavrucaklar, kendilerini büyük insan gibi hissediyorlar zannımca.

Trambolin. Bizde yok, çünkü bahçemiz yok. Salonun ortasına kaydırak koydum ama trambolin koyacak kadar delirmedim henüz. Bahçemiz olsun ben de zıplayacağım.

Kaydırak bazen balkonda bazen salonda. Evde, bahçede, parkta hiç farketmez. Her yerde kaydırak favorisi. Havuzda bile.

Ziyaret ettiğimiz evlerde piyano görürse hiç affetmez, küçük bir piyano/org da alınacaklar arasında.

IMG_1867

Bu puzzle’ları Vera uzun süredir çok seviyor. Tahta ve mukavva. Ayrıca hayvanları ve seslerini öğrendi.

IMG_1872

Doodle Pro da bir dönem çok popülerdi ama şu anda o kadar fazla oynamıyor. Pastel boyaları da var. Kağıda çiziktirmeyi seviyor anası kılıklı.

IMG_1873

Her çeşit top uzun süredir ilgi alanında. Balonlar da öyle.

IMG_1874

Soldaki küplerden daha fazla da var. Uzun süredir onlarla oynamayı da seviyor. 1,5 yaş öncesi de hatta. Lokomotifin devamı vagonları da var, trenleri çuf çuf diye arabaları düt düt diye elle ititirip oynamayı da çok seviyor. Fisher Price’ın bu CD çaları çok komik bir oyuncak. Vera seviyor. Ortadaki pembe top da yere çarpınca içinde ışık yanıyor. Çocuklar bayılıyor bu ışıklı toplara.

IMG_1875

Bu da 1,5 yaş öncesinden, şimdilerde çok ilgilenmiyor.

IMG_1876

Kitaplar bir süredir ağır favorisi. Yatağınd akitapla uyuyor. Çok mutluyum. Umarım okumayı öğrendiğinde de bu ilgisi devam eder.

1 ay kadar önce bir arkadaşımızın bebeği oldu, onu gördüğü gün baby demeye başladı. O günden beri oyuncak bebekleri de çok seviyor. Bu akşam yanına yatırdı, uyu dedi bir de bebeğe.

Playdough oyun hamurunu da çok seviyor. İlk zamanlar ağzına soktu, sokarsan oynatmam diyip bir kaç elinden alınca ağzına atmamayı öğrendi. Seyahate bizimle gelecekler arasında.

Bahçemiz olduğunda bir de küçük ev alacağım ona da bayılıyor. O zamana kadar ise bulursam inşallah kartondan ev alacağım. Kartondan evi de bir arkadaşının odasında gördü ona da bayıldı. Onun dışında nerde küçük ev görse kendi kendine baya oynuyor. Özellikle iki kapılılar çok iyi oluyor, sürekli bir taraftan girip öbür taraftan çıkıyor, arada pencere açıp hallooo diyor, zile basıyor falan 🙂

Eminim unuttuklarım oldu ama bunlar bile çok oldu. Tabi sanmayın çocuk şu an bunların hepsiyle oynayıp tepe sersemi oluyor, uzun bir dönemi yazdım, dönemlik favorileri de oldu, bu süreçte hep oynadıkları da. Bir de ikimizin de çok sevdiği oyun evde kovalama ve saklambaç arası oynadığımız oyun. Çocukla kaliteli zaman geçirmek üzerine de yazacağım ama sonra. Şimdilik esen kalın, sizinkilerin favorileri neler onları da yazın size zahmet merak ediyorum var mı kaçırdığım oyuncak diye.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir